تبلیغات
شیوه‌نامه

شیوه‌نامه

شیوۀ ایجاد مطالب و صفحه‌آرایی آن‌ها


محتویات صفحه
شیوه‌نامه به چه درد می‌خورد؟
نحوۀ ایجاد مطلب

- شیوه‌نامه به چه درد می‌خورد؟


     شیوه‌نامه کمک می‌کند تا تمام مطالب منظم و گروه‌بندی شده ایجاد شوند. همچنین مطالب مختص با نوعشان صفحه آرایی شوند به عنوان نمونه مطالبی که جز گروه «داستان کوتاه» هستند، صفحه آرایی مختص به خود را دارند. این به زیبایی مطالب سایت کمک می‌کند امید است تا شما سازندگان سایت سرگرم با استفاده از شیوه‌نامه به رشد این سایت کمک کنید.

- نحوۀ ایجاد مطلب


* چه مطلبی می‌توانم بگذارم؟

     شما می‌توانید هر مطلب سرگرم‌کننده‌ای را در سرگرم بگذارید البته این بنا به شروطی است که باید آن‌ها را رعایت کنید.

- مطلبی که می‌گذارید نباید ناقض حقوق کپی‌رایت باشد؛ شما نمی‌توانید یک مطلب را از سایت دیگری عیناً کپی کنید و آن را در سایت سرگرم بگذارید. گرچه اگر آن را به زبان خودتان بازنویسی کنید در مواردی اشکال ندارد. سایت سرگرم تلاش دارد تا مطالب تازه‌نویس باشند.

- وقتی مطلبی را در سایت سرگرم (در این سایت) می‌گذارید حق نشر آن را به «سرگرم» واگذار می‌کنید. گرچه برای شما هم حقوقی محفوظ هستند و آن مطلب به نام شما در سایت ثبت می‌شود.

- این سایت و سرور آن (که میهن‌بلاگ است) تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران است بنابراین نباید مطالبتان با قوانین جمهوری اسلامی ایران مغایرت داشته باشد.

* تشخیص موضوع

     ابتدا باید موضوع مطلب را تشخیص دهید؛ در سایت سرگرم چهار موضوع وجود دارد که تمام مطالب جالب و یا سرگرم‌کننده جز یکی از این موضوعات قرار می‌گیرد:

۱. داستان‌ها:
     تمام داستان‌های کوتاه و یا کمیک‌های تصویری جذاب جزءِ این گروه‌اند. داستان می‌تواند هر سبکی داشته‌باشد به شرط آن که نسبت به طول داستان جذاب و خواندنی باشد. خلاقیت و طنز و به خصوص غافلگیری از اهمیت بالایی در این نوع مطالب دارد.

۲. جوک‌ها:
     جوک‌ها و لطیفه‌های جذاب جز این گروه‌اند. همچنین عکس‌های خنده‌دار و کاریکاتورها جزءِ این گروه‌اند باید توجه داشته باشید که کمیک‌ها (یک سری رشته عکس‌های مرتبط که داستان کوتاهی را نمایش می‌دهند کمیک هستند)، جزءِ گروه داستان‌ها هستند.

۳. چیستان‌ها:
     چیستان‌ها معمولاً معمّاهایی هستند که با «آن چیست که» شروع می‌شوند و درمورد اجسام و به ندرت درمورد چیزهای دیگر هستند.

۴. مسائل:
     مسائل معمّاهایی هستند که نیاز به راه حل دارند. برای آن که این گروه را با چیستان‌ها اشتباه نگیرید اگر معما جنبه ریاضیاتی و فرمولی داشت جز گروه «مسائل» قرار می‌گیرد اما اگر جنبه ادبی یا هنری داشت و یا با «آن چیست که» آغاز شد جز گروه «چیستان» قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که شما هر مسئله‌ای را نمی‌توانید در این‌جا بگذارید این‌جا سایت ریاضیات نیست! مسئله باید کمی جنبۀ هوشی داشته باشد که مخاطبان خوششان بیاید و برای حل آن تحریک شوند همچنین نباید در صورت مسئله از اصطلاحات خاص ریاضیاتی همچون انتگرال و مشتق و لگاریتم و ... استفاده شود. به کار بردن اصطلاحاتی چون ضرب و یا تقسیم و چهار عمل اصلی که بسیار جا افتاده هستند مشکلی ندارد، سوالات هوش و آی‌کیو نیز می‌تواند در این گروه نوشته شود.

* انتخاب عنوان

عنوان مطلب بنا به سلیقه و خلاقیت شما است اما غیر آن باید عنوان به نوعی شناسه داشته باشد که در زیر شناسه‌گذاری نام مطلب را بر اساس موضوع آن که پیش‌تر گفته شد نشان خواهیم داد شناسه‌گذاری باید و تنها به روش زیر انجام می‌گیرد:

- برای داستان‌ها: شما باید در ابتدای عنوان « د » را نوشته و سپس شمارۀ آن را درج کنید. برای تشخیص آن که شمارۀ مطلب چند است باید به عنوان آخرین داستان نگاه کنید که چه شماره‌ای داشته است. به عنوان نمونه: « د۱- حسنک شیطون » نام یک داستان می‌تواند باشد.

- برای جوک‌ها: اگر موضوع مطلبتان را جوک تشخیص دادید در ابتدای عنوان، « ج » ر ا نوشته و سپس شمارۀ آن را درج کنید. برای تشخیص آن که شمارۀ مطلب چند است باید به عنوان آخرین جوک نگاه کنید که چه شماره‌ای داشته است. به عنوان نمونه: « ج۲- خیاط خسیس! » می‌تواند نام یک جوک باشد.

- برای چیستان‌ها: برای مطالبی که موضوعشان چیستان است باید در ابتدای عنوان، « چ » را نوشته و سپس شمارۀ آن را درج کنید. برای تشخیص آن که شمارۀ مطلب چند است باید به عنوان آخرین چیستان نگاه کنید که چه شماره‌ای داشته است. به عنوان نمونه: «چ۴- می‌دود می‌ایستد! » می‌تواند نام یک چیستان باشد.

-برای مسائل: اگر مطلب شما یک مسئله است باید در ابتدای عنوان آن، « م » را نوشته و سپس شمارۀ آن را درج کنید. برای تشخیص آن که شمارۀ مطلب چند است باید به عنوان آخرین مسئله نگاه کنید که چه شماره‌ای داشته است. به عنوان نمونه: « م۱- مسئلۀ معروف آلبرت اینشتین » می‌تواند نام یک مسئله باشد.

نکته: برای ایجاد نظم در مطالب، بین حرف و «شمارۀ مطلب» و «-» فاصله‌ای نباید باشد مثلاً در « م۱- نام مطلب » بین «م» و «۱» و «-» فاصله‌ای نیست اما بعد از خط تیره ( - ) یک فاصله داده و نام مطلب را می‌نویسید.

نکته: شمارۀ مطلب برای رعایت دستور خط بهتر است فارسی نوشته شود البته اگر شما انگلیسی بنویسید ما آن را به فارسی تبدیل خواهیم کرد. ولی در آخر باید شمارۀ مطالب فارسی باشد. شما هم می‌توانید شماره‌های انگلیسی در عنوان مطالب را فارسی کنید. توجه داشته باشید که انگلیسی نوشتن شمارۀ مطلب جرم نیست بعضی از کی‌بوردها استاندارد نیستند و نمی‌توان با آن‌ها اعداد فارسی درج کرد.

* صفحه‌آرایی

نکته: قبل از نوشتن هرگونه مطلب و درج داده در مطلبی که دارید می‌نویسید با توجه به موضوع مطلبتان ابتدا کدهای زیر را باتوجه به راهنمایی، در مطالب قرار دهید و سپس به نوشتن مطلب اقدام کنید.

نکته: برای درج کدها باید گزینۀ «نمایش به صورت کد HTML» را در زیر کادر ویرایش مورد نظر فعال کنید. چراکه کدهای HTML هستند.توجه: اگر مطلب دارای «ادامه مطلب» بود قبل از درج هرگونه داده در «ادامه مطلب»، گزینه «نمایش به صورت کد HTML» را در زیر کادر «ادامه مطلب» فعال کرده و کد زیر را کپی و در آن کادر بچسبانید.

سپس گزینه «نمایش به صورت کد HTML» را غیرفعال کرده و با توجه به موضوع مطلبتان کدهای مورد نیاز در زیر را نیز در مطلب بچسبانید.

- برای داستان‌ها:

متن داخل جعبۀ زیر را کپی کنید سپس در صفحۀ مطلبی که دارید ویرایش می‌کنید بچسبانید.


- برای جوک‌ها:

متن داخل جعبۀ زیر را کپی کنید سپس در صفحۀ مطلبی که دارید ویرایش می‌کنید بچسبانید.


- برای چیستان‌ها:

متن داخل جعبۀ زیر را کپی کنید سپس در صفحۀ مطلبی که دارید ویرایش می‌کنید بچسبانید.

سپس اگر مطلبتان «ادامه مطلب» دارد کد زیر را در ادامه مطلب و اگر ندارد در صفحۀ اصلی مطلب قرار دهید. کد زیر برای جواب چیستان است. اگر وقت آن رسیده که جواب را بگذارید قسمت «هه هه! حالا حالاها جواب چیستان رو نمی‌ذاریم. بذار یه مدّت بگذره.» در کد زیر را پاک کرده و به جای آن جواب را بگذارید.
نکته: فقط شمارۀ شناسۀ مطلبی که دارید می‌نویسید را به جای دو عبارت «شماره‌اول» و «شماره‌دوم» در زیر قرار دهید.


- برای مسائل:

متن داخل جعبۀ زیر را کپی کنید سپس در صفحۀ اصلی مطلبی که دارید ویرایش می‌کنید گزینۀ « نمایش به صورت کد HTML » را در زیر کادر، فعال کرده و سپس در آن کادر بچسبانید.سپس اگر مطلبتان «ادامه مطلب» دارد کد زیر را در ادامه مطلب و اگر ندارد در صفحۀ اصلی مطلب قرار دهید. کد زیر برای جواب مسئله است. اگر وقت آن رسیده که جواب را بگذارید قسمت «هه هه! حالا حالاها جواب مسئله رو نمی‌ذاریم. بذار یه مدّت بگذره.» در کد زیر را پاک کرده و به جای آن جواب را بگذارید.
نکته: فقط شمارۀ شناسۀ مطلبی که دارید می‌نویسید را به جای دو عبارت «شماره‌اول» و «شماره‌دوم» در زیر قرار دهید.